"Zapomniani Wyklęci. Sylwetki żołnierzy powojennej konspiracji antykomunistycznej" - Publications - National Security Bureau

"Zapomniani Wyklęci. Sylwetki żołnierzy powojennej konspiracji antykomunistycznej"

Dziś Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Zachęcamy Państwa do lektury publikacji "Zapomniani Wyklęci. Sylwetki żołnierzy powojennej konspiracji antykomunistycznej", wydanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

 

Wstęp Prezydenta RP Andrzeja Dudy

do publikacji „Zapomniani Wyklęci. Sylwetki żołnierzy powojennej konspiracji antykomunistycznej”


Szanowni Państwo,

Żołnierze Wyklęci przez dziesięciolecia spychani byli na margines naszej narodowej historii. Dziś przywracamy im należne miejsce w panteonie bohaterów, przypominając ich sylwetki, życiorysy i dramatyczne wybory. Wielu z nich przetrwało w pamięci lokalnych społeczności, w pamięci bliskich i towarzyszy broni. Publikacje takie jak „Zapomniani wyklęci” przybliżają ich losy i ukazują ich różne życiowe drogi, które ostatecznie splotły się w walce przeciwko narzuconej przez stalinowskich oprawców władzy.

W pojałtańskim porządku, stając w obliczu stalinowskich represji, świadomi, że Polska, o którą walczyli przez sześć długich lat wojny i okupacji, stała się ofiarą kolejnego zniewolenia, podjęli decyzję, by nie składać broni, ale walczyć dalej o upragnioną wolność. Wielu zapłaciło cenę najwyższą, ginąc w walce lub w celi śmierci. Wielu przypłaciło swoją działalność wieloletnim więzieniem. Zapewne zdawali sobie sprawę z niewielkich szans na zwycięstwo, ale nie mogli pogodzić się z utratą suwerenności naszej Ojczyzny, która tak przecież niedawno odzyskała niepodległość po latach zaborów.

Ich walka była znakiem, symbolem niezłomności Polaków, którzy w latach największych komunistycznych represji znaleźli w sobie siłę, by przeciwstawić się kolektywizacji wsi, walce z Kościołem czy wymazywaniu tradycji odrodzonej Rzeczypospolitej. To dzięki nim duch wolności nie zgasł i mógł odżyć po latach w postaci protestów robotniczych i wielkiego ruchu „Solidarności”. Żołnierze Wyklęci są naszymi bohaterami, stojąc w jednym szeregu z tymi, którzy walczyli o naszą suwerenność w powstaniach narodowych, w wojnie polsko-bolszewickiej, na frontach drugiej wojny światowej. Trwając na posterunku, utrzymywali rozproszone po całym kraju bastiony wolnej Polski, w których przetrwała nadzieja, że dzień upadku obcego i wrogiego reżimu w końcu kiedyś nadejdzie.

Z tym większą satysfakcją przyjmuję to opracowanie, które jest dziełem kilkudziesięciu historyków pochylających się nad losami antykomunistycznych powstańców. To książka, która pokazuje, jak różnymi i jak wartościowymi byli ludźmi, jak dramatycznych wyborów musieli dokonywać, jak wiele poświęcili, decydując się na walkę zbrojną i jak tragiczny był ich los. Dziękuję wszystkim autorom zaangażowanym w powstanie tej publikacji. Jestem przekonany, że znajdzie ona szerokie grono czytelników i przyczyni się do lepszego poznania tej niezwykle ważnej karty naszej najnowszej historii.

ANDRZEJ DUDA

Prezydent  Rzeczypospolitej Polskiej

Pliki do pobrania